كد ساعت و تاريخ

كد ساعت و تاريخ

آشنائي با دوربين هاي مداربسته cctv – ip cam – digital – analog

آشنائي با دوربين هاي مداربسته cctv – ip cam – digital – analog

 

سیستم دوربین مداربسته آنالوگ و دیجیتالی یکی از متداولترین سیستم های مورد استفاده در بیشتر طرح های مداربسته می باشد . همان طوری که از اسم آن پیداست بخشی از سیستم فوق بصورت آنالوگ و بخشی از سیستم مربوطه بصورت دیجیتال می باشد که در صورت کلی از محل گرفتن تصاویر تا کنار دستگاه ضبط کننده و کنترل کننده بصورت آنالوگ می باشد و عمل ضبط و نگهداری و کنترل سیستم های فوق بصورت دیجیتالی صورت میگیرد.

از متداولترین سیستم های فوق می توان به کارت های DVR و دستگاه هاي ضبط كننده ديجيتالي QNAP اشاره کرد که هرکدام نسبت به دیگری مزیت هاي بيشتري دارد. DVR (Digital Video Recorder) Cardسیستم فوق بصورت یک برد الکترونیکی قابل نصب بر روی پورت PCI كامپيوتر مي باشد كه عمل تبدیل تصاویر از آنالوگ به دیجیتال و ذخیره تصاویر با فرمت های ویدیویی در کامپیوتر را بر عهده دارد .کارتهای فوق در بازار بسیار متنوع بوده و به نسبت گستردگي سيستم دوربين مداربسته از كارتهاي متنوعي استفاده مي گردد. كارتهاي DVR بصورت 4 كاناله 8 كاناله 16 كاناله و 32 كاناله در بازار موجود می باشد که منظور از کانال تعداد ورودی های تصویر می باشد که این کارت امکان دریافت n خط تصویر را از ورودی های خود دارا می باشد.در کارتهای فوق کیفیت تصاویر ضبط شده و تعداد فریم هایی که از هر تصویر میتواند بگیرد دارای اهمیت می باشد.465*640 و 24fps حالت متوسط كارتهاي فوق مي باشد.نرم افزارهاي متنوعي در بازار موجود مي باشد كه مي تواند با انواع مختلف كارت هاي DVR كار كنند و كليه امكانات مورد انتظار از یک سیستم دوربین مداربسته در داخل این نرم افزارها تعبیه شده است از قبیل انتقال تصاویر از طریق شبکه یا خط تلفن ، خروجی های دیجیتالی برای استفاده از سایر دستگاه های امنیتی ، قابلیت ضبط بصورت (Motion detection) ، نقشه الكترو نيكي و … در سيستم فوق وجود يك كامپيوتر با منابع ذخیره باا و قدرت پردازنده باا مورد نیاز می باشد.

DVR System:

دستگاه فوق نیز بمانند کامپیوتر عمل نموده و عمل تبدیل تصاویر از آنالوگ به دیجیتال را بر عهده دارد . از خصوصیات دستگاه فوق میتوان به ارتقای حافظه ذخیره اطاعات به دلخواه اشاره کرد و همچنین دستگاه فوق بدون سیستم عامل می باشد در این صورت احتمال قفل سیستم عامل در این دستگاه ها صفر می باشد . به دستگاه مورد نظر میتوان از طریق یک کامپیوتر معمولی و یا کامپیوتر کیفی از طریق کابل شبکه متصل شد و سیستم مداربسته را کنترل ویا به تصاویر ذخیره شده در حافظه آن دسترسی داشت . دستگاه فوق در محل کارخانه و یا محل مورد نظر قابل نصب می باشد.بدین ترتیب ازم به کابل کشی از هر تصویر به مرکز کنترل نمی باشد . از معایب سیستم های فوق گران بودن نسبی این نوع سیستم ها به موارد مشابه دیگر می باشد ولی بسته به محل مورد نظر و انتظارات کاربر و سطوح امنیتی متفاوت این نوع سیستم ها در جای خود پیشنهاد می شود .

لازم به ذکر می باشد که سیستم های فوق با کیفیتی باا تصاویر مربوطه را میتوانند در حافظه خود ذخیره کنند و شرکتهای متنوعی این نوع دستگاه ها را تولید می کند از متداولترین این دستگاه ها می توان به QNAP اشاره کرد . در هر دو سیستم فوق ، از دوربین های آنالوگ )صنعتی و غیر صنعتی و PTZ وانواع متفاوت دوربین ( استفاده می گردد که طبیعتا کیفیت تصاویر ضبط شده نه تنها به دستگاه ضبط کننده بلکه به نوع دوربین ها و کیفیت دوربین ها و حتی لنز های مورد استفاده در دوربین ها نیز بستگی دارد . در قسمت معرفی دوربین ها اطاعاتی راجع به دوربین های مورد استفاده در

سیستم های مداربسته توضیح داده خواهد شد.

سیستم های حفاظتی و دوربین مداربسته آنالوگ:

سیستم های دوربین مداربسته آنالوگ )کامل( جزو سیستم های سنتی دوربین مداربسته می باشد که به لحاظ تولید سیستم های دیجیتالی و مجهزتر این سیستم رو به فراموشی می باشد . ولی به منظور آشنایی شما با این سیستم اطاعات اولیه ای راجع به این سیستم در این بخش ارائه می گردد . در سیستم های فوق از محل گرفتن تصاویر ) دوربین های صنعتی، غیر صنعتی( به آنالوگ تبدیل گشته ودر مرکز کنترل دوربین ها نیز بصورت آنالوگ دریافت و ثبت و ضبط می گردند ! از مزیت ها و معایب این نوع سیستم ها به دیگر سیستم های دوربین مداربسته میتوان به این مورد اشاره کرد که هیچ نوع مزیتی نسبت به سیستم های ارتقا یافته دوربین مدار بسته ندارد و از معایب این سیستم ها میتوان گفت که در ضبط تصاویر محدودیت دارید و هزینه های نگهداری و تعمیر این نوع سیستم ها باا می باشد . تجهیزات مورد استفاده در این سیستم ها:

  1. دوربین ) صنعتی – غیر صنعتی – مینیاتوری – PTZ – DOME و …) به منظور گرفتن تصاوير
  2. دستگاه مالتی پلکسر به منظور جمع آوری چند تصویر در یکجا جهت کنترل تصاویر بر روی تلویزیون و یا ضبط تصاویر
  3. دستگاه ویدیو رکوردر به منظور ضبط تصاویر بر روی نوار کاست ویدیویی
  4. کابل کواکسیال ( Coaxial) به منظور انتقال تصویر از دوربین به مرکز کنترل
  5. کیبورد برای دوربین های ( ( PTZ به منظور کنترل دوربین هایی که امکان گردش و یا زوم دارند( در صورت استفاده از این نوع دوربین ها
  6. یک عدد تلویزیون معمولی و متعلقات مربوطه همانطور که در ابتدا نیز اشاره شد این نوع سیستم مداربسته امروزه منسوخ شده و جای خود را به سیستمهای نیمه دیجیتالی و دیجیتالی سپرده است .

 

دوربين هاي IP :

اگر در حال طراحی یک سیستم حفاظت تصویری برای محلی هستید که تا کنون هیچ دوربین در آن نصب نشده است ، بهترین گزینه برای شما استفاده از دوربینهای تحت شبکه یا IP Camera است . این دوربینها در مدلها و با کاربرد های متنوعی وجود دارند. با این گوناگونی، امروزه برای هر کاربردی و تقریبا برای هر سیستم با هر اندازه ای می توان دوربین مناسب را یافت. انواع دوربین های تحت شبکه دوربین های تحت شبکه ثابت  Fixed Network Cameras: این دوربین ها که شامل یک بدنه و یک پایه هستند از نظر شکل ظاهری شباهت بسیاری به دوربین های آنالوگ سنتی دارند. در بعضی از کاربرد ها دیده شدن دوربین و جهت دید آن امری مطلوب است. در چنین کاربردهایی بهترین گزینه استفاده از دوربین های ثابت است. مزیت دیگر این دوربین ها این است که اغلب آنها لنزهای قابل تعویض دارند و می توان لنز دوربین را متناسب با کاربرد آن انتخاب کرد. برای حفاظت از دوربين هاي ثابت مي توان از Housing و پوشش مناسب استفاده كرد.

دوربين هاي تحت شبكه ثابت دام Fixed Dome Network Cameras :

اين دوربين ها Mini dome هم نامیده می شوند، شامل یک دوربین ثابت نصب شده داخل یک هاوسینگ کروی شکل که اصطاحاً Dome ناميده می شود،هستند. می توان این دوربینهاره به راحتی به هر جهت چرخاند و ثابت کرد . مهمترین مزیت آنها این است که ظاهری یکپارچه و مستقل دارند و معموا این دوربین به گونه ای ساخته می شوند که از دخالت ها و دستکاری های مخرب افراد جلوگیری می کنند و همچنین مانع مشاهده جهت دید دوربین می شوند. با این وجود دوربینهای Fixed Dome معمولاً لنز قابل تعویض ندارند و اگر تعوض لنز ممکن باشد نیز اندازه لنز با فضای داخل چوشش کروی محدود شده است. دوربین های تحت شبکهPTZ  : این دوربینها قابلیت حرکت افقی ، عمودی و همچنین زوم اپتیک و دیجیتال بصورت کنترل دستی و اتوماتیک دارند. در حالت کنترل دستی، یک دوربین PTZ می تواند به عنوان مثال در یک محیط فروشگاهی برای تعقیب یک فرد مورد استفاده قرار گیرد این دوربینها جعت دید مشخص دارند و فاقد امکان حرکت 360 درجه کامل هستند و برای حرکت اتوماتیک دائمی ساخته نشده اند. زوم اپتیک این دوربینها معموا بین 18 تا 26 برابر است .

دوربین های دام تحت شبک :Network Dome Cameras

این دوربینها با دوربینهای دام ثابت مزایای مشترکی دارند، پوشش مستقل و یکپارچه دارند و نقطه دید آنها غیر قابل رویت است. در مقایسه با دوربین هاي PTZ يك دوربين Dome قابلیت حرکت 360 درجه پیوسته دارد و می تواند برای مدت طوانی بدون اینکه آسیبی به مکانیزم حرکت داخل آن برسد چرخش و زوم کند. با دادن نقاطی به عنوان پیش فرض می توان یک Guard Tour  به وجود آورد که دوربین بطور پی در پی این نقاط را نمایش خواهد داد. با این کار یک دوربین دام می تواند کاربردی برابر با ده دوربین تحت شبکه ثابت داشته باشد . زوم اپتیک دوربین های دام معموا بین 18 تا 30 برابر اپتیک است و اما زومهای باا تر از 20 برابر در محیط خارج به دلیل لرزشهای ناشی از وزش باد غیر قابل استفاده است . دوربین PTZ غير مكانيكي: با پیشرفت روز افزون دوربینهای تحت شبکه، نوع جدیدی از این دوربینها به وجود آمده است که به دوربینهایPTZ  غير مكانيكي معروفند. با استفاده از يك سنسور چندین مگا پیکسلی امکان پوشش 140 تا 360 درجه محیط اطراف به وجود می آید. مهمترین مزیت این دوربینها استحاک بسیار اندک و امکان PTZ فوری آنهاست. بهترین این دوربینها امروزه دارای CCDهاي 3 مگاپيكسلي است.