كد ساعت و تاريخ

كد ساعت و تاريخ

چگونه یک DVR مناسب را برای سیستم مداربسته انتخاب کنیم

استندالون یا دستگاه ضبط تصویر

چگونه یک DVR مناسب را برای سیستم مداربسته انتخاب کنیم

DVR که مخفف Digital Video Recording میباشد کاربردهای مختلفی در زمینه های سینما بخصوص دوربین های فیلم برداری، سیستمهای نظارت و امنیت و تجهیزات پزشکی دارد که در این مقاله سعی به معرفی ویژگی های این سیستم، در زمینه سیستم های امنیتی و نظارتی داریم.

Digital video Recorder دستگاهی است که تصاویر را بصورت دیجیتال بر روی حافظه های دیجیتال، مانند دیسک های فلش یا هارد دیسکها ذخیره میکند که با در نظر داشتن افزایش ظرفیت و کاهش قیمت این نوع از حافظه ها، امروزه سیستم های DVR توانایی ضبط زمان بیشتری از تصاویر را در مغایسه با ضبط کننده های آنالوگ ( VCR ) که امکان ذخیره تصاویر بر روی کاست های ویدئویی را داشتند، فراهم می آورند.

فاکتورهای مهم در انتخاب DVR

فریم در ثانیه: تعداد تصاویری است که DVR می تواند در هر ثانیه ضبط کند، این فاکتور که در اغلب موارد در پی فاکتور تعداد دوربین های مورد پشتیبانی بیان می گردد، در حقیقت کل تصاویری که قابل ذخیره توسط سیستم می باشد را عنوان می نماید که برای تعیین Fps برای هر کانال دوربین، Fps کلی سیستم را بر تعداد دوربین ها تقسیم می کنیم.

این پارامتر بیشترین تعداد فریم هایی را که DVR می تواند در یک ثانیه ضبط کند نمایش میدهد. در VCRهای قدیمی تعداد فریمهای تصویر باید محدود می شود تا مدت ضبط تصاویر افزایش یابد. اما DVR به شما این امکان را می دهد تا با توجه مدت دلخواه ضبط تعداد فریم های تصویر را انتخواب کنید.

معمولا برای مکانهایی مانند ورود یها و یا محلهای کم اهمیت تعداد فریمهای تصویر را تا 1 فریم در ثانیه کاهش میدهند. برای مشاهده جزئیات بیشتر برای مثال در حالتی که برداشتن اجسام قابل تشخیص باشد باید از تعداد فریم های بالا استفاده کرد.بیشتر DVR های معمولی 25 فریم بر ثانیه هستند.و DVRهای با تعداد فریم های بالا برای ضبط مانند 50 تا 100 فریم، تنها در کاربردهای خاص مورد استفاده قرار می گیرند.

تعداد کانال های ورودی: بیشتر DVR را با توجه به تعداد کانال های ورودی طبقه بندی میکنند. تعداد کانال های ورودی معمولا 2، 4، 8، 16، 32  کانال هستند. باید اشاره کرد که پیدا کردن DVR با تعداد کانال های نامتعارف تقریبا کاری غیر ممکن است بنابراین در موقع نسبت سیستم باید دوربین های نصب شده توجه داشته باشید و امکان افزایش تعداد دوربین ها در آینده را نیز درنظر بگیرید. از همین رو معمولا DVR را طوری انتخاب می کنند که تعداد ورودی های آن را از تعداد دوربین های نصب شده بیشتر باشد.

نوع نمایش تصاویر: از آنجایی که DVRها با توجه به تعداد کانال ها و مدلشان روشهای مختلفی برای نمایش تصویر دارند در موقع انتخاب و نصب DVR باید به این نکته توجه کنید. DVRهای 4 کانال قابلیت نمایش تصاویر یک ماتریس 3 در 3 نمایش دهند.

مدت زمان ضبط: این پارامتر بیشتر به هارد دیسک یا هارد دیسک های نصب شده در دستگاه بستگی دارد.بیشتر DVRها این امکان را دارند که پس از پر شدن بر روی داده های اولیه بازنویسی کنند.همچنین میتوانید DVR را طوری تنظیم کنید که پس از پر شدن هارد دیسک به شما برای تعویض آن اخطار دهد.

یکی از نکات مهم در مورد DVR ها فرمت ذخیره سازی تصویر در آنها که میتوانند نقش مهمی در افزایش کیفیت تصاویر ضبط شده و کاهش ظرفیت آن را داشته باشد. نکته مهم درگر در تنظیم DVR توجه به میزان کیفیت مطلوب با توجه به کاربرد دوربین هاست. در بیشتر DVRها میتوانید رزولیشن و تعداد فریم های تصویر را برای هر دوربین مشخص کرد.

ظرفیت حافظه های مورد پشتیبانی:  امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی ذخیره سازی، عموما اکثر سیستم های DVR حافظه هایی در حدود  500 گیگابایترا پشتیبانی مینمایند این در حالی است که اگر سیستم DVR توانایی پشتیبانی از شبکه و Eternet را داشته باشد با توجه به اینکه سرویس دهنده های ذخیره سازی این خصوص برای سیستمهای DVR با توانایی پشتیبانی از شبکه، وجود نخواهد داشت.

موشن دتکشن ( تشخیص حرکت ):  به طور کلی در بیشتر موارد نیازی نخواهد بود که تمامی تصاویر دریافتی ضبط شود. سیستم موشن دتکتور به شما کمک خواهد کرد تا تنها تصاویری را که در آنها حرکت وجود داشته ضبط کنید.در بیشتر DVRها وجود دارد، همچنین ممکن است DVR این قابلیت را به شما بدهد تا تنها محل خاصی را به عنوان محل حساس به حرکت انتخواب کنید. هر چه حساسیت سیستم پایین تر باشدحجم حرکتی بیشتری برای فعال کردن سیستم نیاز خواهد بود. از نکات مهم دیگر در زمینه تنظیمات موشن دتکتور زمان های قبل و بعد از تشخیص حرکت است. DVR این امکان را به شما خواهد داد تا مشخص کنید که تصاویر تا چند ثانیه قبل از تشخیص حرکت و چند ثانیه بعد از حرکت ضبط شود.

سیستم موشن دتکشن تقریبا مانند دتکتورهای تشخیص حرکتی که به عنوان دزدگیر مورد استفاده قرار می گیرند عمل میکند. در صورتی که DVR امکان استفاده از سیستم را به شما نداد میتوانید از دتکتورهای PIR استفاده کنید. البته انجام این کار نیازمند سیم کشی جداگانه و هزینه بر است.

مشاهده و تنظیم از راه دور:  در صورتی که DVR واسط های RS232 یا RS485 را داشته باشد امکان اتصال DVR به رایانه برای شما ایجاد خواهد شد و میتوانید DVR را با استفاده از نرمافزار که در رایانه خود نصب کرده اید تنظیم کرده و تصاویر را مشاهده و ضبط کنید. برای اتصال به LAN به یک سرور نیاز خواهید داشت تا بتوانید از طریق شبکه به تصاویر دوربین ها دسترسی داشته باشید.